Kemal Kükrer, 100 yılı aşan geçmişi ile, sirkenin tarihine baktığınızda karşınıza çıkacak ilk isimdir.

1915 yılında, Eskişehir’de bulunan evinin bodrum katında meşe ağacından özel olarak yapılmış iki adet fıçıda ürettiği üzüm sirkesi ile başlar serüveni Kemal Kükrer’in. Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurulduğu dönemde, Eskişehir’in o küçük mahallesinden taşıp bugün onlarca farklı ürünle uluslararası pazarlarda yerini almış dev bir marka aynı saflık ve kalite devam etmektedir.

Kemal Kükrer’in yenilikçi ve dinamik yapısı faaliyet gösterdiği alanlarda Türkiye’nin en güvenilir markalarından biri haline getirmiştir. Kemal Kükrer doğal ve ağır mısır fermantasyonu yöntemi ile üzüm, elma ve diğer meyve sirkelerini üreten ilk ve tek marka olmasının yanı sıra, nar ekşisi, isot acı sos, üzüm sirkesi ile turşu, ballı elma sirkesi ve sarımsak sosu gibi ürünleri Türk halkının beğenisine sunan ilk markadır.

Yenilikçilik anlayışı ile kalite ve Ar-Ge çalışmalarını ön plana çıkararak 3 fabrika ve 28.000 m2 alanda 50.000 ton kapasite ile üretimine devam etmektedir. 30 ’u aşkın ülkeye yaptığı ihracat ile dış pazarda da büyük beğeni gören Kemal Kükrer, tıpkı “Nar Ekşisi” lezzetini Türkiye’ye kazandırdığı gibi, yöresel ve tarihsel lezzetleri kaliteli ürünler haline getirerek günümüze taşımaktadır. “Her üzüme bağını soran” meyve seçimi sürecinden başlayarak, üretimin her safhasında hassas kalite kontrol yöntemleri ile her zaman en iyinin peşinde olan Kemal Kükrer, geçmişi kadar başarılı bir geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.